Лазарєва субота. Таїнство свята, історія, що можна та не можна робити в цей день

f

11 вересня 2020 р. 10:2911-Вер-2020

771

Лазарєва субота, традиції, історія та заборони

 

Традиції свята Лазарева субота

 

Лазарева субота – дуже велике церковне свято. У Лазареву суботу, моляться про зцілення, згадують померлих та просять у небесних покровителів про здоров'я для себе та родин. За можливості слід перебувати в радісному настрої, стежити за тим, щоб бажання й думки були чистими. У Лазареву суботу заготовляють гілочки верби, щоб наступного дня освятити їх під час церковної служби. Господині ж тим часом готують частування до недільного свята. У зв'язку із карантином цього року бажано утриматися від походів до церкви.

 

 

Лазарева субота: що не можна робити 

 

День воскресіння Лазаря випадає на Великий піст, тому цього дня не можна їсти страви з м’ясо та сала, яйця, молоко і молочні продукти, рибу та пити міцний алкоголь. Однак все ж допускається певне послаблення посту: дозволяються страви з рибної ікри (саму рибу їсти не можна, це дозволяється вже у неділю) та трішки червоного церковного вина (кагору).

 

ВОСКРЕСІННЯ ЛАЗАРЯ

 

(Іоан, 11:38-46)

 

(38) Ісус же, сумуючи, приходить до гробу. Була ж То печера, і камінь її затуляв. (39) промовляє Ісус: відсуньте цього каменя. Сестра вмерлого Марта говорить до нього: Господи! вже чути гниллю, бо чотири вже дні він у гробі. (40) Ісус каже до неї: чи тобі не казав Я, що як будеш ти вірувати, славу Божу побачиш? (41) Отже відняли камінь від печери, де лежав померлий. Ісус же звів очі до неба й промовив: Отче! дякую тобі, що Ти почув Мене. (42) Я і знав, що Ти завжди почуєш Мене; але сказав це для народу, що довкола стоїть, щоб повірили, що Ти послав Мене. (43) Сказавши це, Він скричав гучним голосом: Лазарю! іди геть. (44) І вийшов померлий, оповитий по руках і ногах плащаницею, а обличчя його обв'язане було хусткою. Рече їм Ісус: розв'яжіть його, нехай іде. (45) і багато з Юдеїв, які прийшли до Марії, та бачили те, що зробив Ісус, увірували в Нього. (46) А деякі з них пішли до фарисеїв, і їм розповіли, що Ісус учинив.

 

(Ін. 11:38-46)

 

Церква завжди надавала дуже велике значення історії воскресіння Лазаря. Вона — ця історія — важлива тому, що тут Ісус явив своє найбільше чудо — воскресіння з мертвих. Повчальність цього дива більша, ніж чудес зцілення калік або пробудження від сну, нехай і дуже довгого. Ще в період раннього християнства Воскресіння Лазаря вважалося прообразом Воскресіння Христа і воскресіння всіх померлих в день Страшного Суду. Крім того, Воскресіння Лазаря вважалося символом духовного відродження, і тому в ранньому церковному мистецтві цей сюжет сопрягался з темою Хрещення, зокрема з Хрещенням Ісуса Христа. У живопису катакомбного періоду збереглося близько 40 зображень цього сюжету. Це зображення в катакомбах Калліста (III ст.), в кубикуле Цецилії (чотири), в катакомбах на Віа Латина, в катакомбах Св. Петра і Марцелла (всього п'ять), Агнеси (три) і в інших. Христос постає тут з магічним жезлом, а не з хрестом (наприклад, настінний живопис у приміщенні XIII катакомби Св. Петра і Марцелла в Римі, III століття).

 

Іоан розповідає про те, що роздратовані юдеї прямо і наполегливо запитували Ісуса: «(24)... довго Тобі тримати нас в небаченні? якщо Ти Христос, скажи нам прямо. (25) відповів їм Ісус: Я вам сказав, та не вірите; діла, які чиню Я в ім'я Отця, вони свідчать про Мене» (Ін. 10:24-25). Дійсно, пора було показати велике чудо — і виявити його при великому скупченні людей: якщо з часом «всі, хто в гробах, почують голос Сина Божого; (29) і повиходять що чинили добро, на воскресення життя, а котрі зло, на воскресення суду» (Ін. 5:28 — 29), то голос Ісуса ще при його житті мав відродити принаймні одного мерця, вже не тільки похованого, але який почав розкладатися. І ось, щоб розвіяти останні сумніви і затвердити віру в майбутнє воскресіння, Ісус спеціально вичекав час — чотири дні (він перебував тоді в Перее, а Лазар помер у себе вдома в Віфанії), — щоб поховали Лазаря: «(3) Сестрисказати Йому: Господи! ось, кого Ти любиш, хворий. (4) Ісус, почувши те, сказав: ця хвороба не до смерті, але до слави Божої, так прославиться через неї Син Божий. (5) Ісус любив Марту, і сестру її, і Лазаря. (6) Коли він почув, що нездужає той, то зостався два дні на тім місці, де знаходився» (Ін., 11:3 — 6). І ось, нарешті, остаточне підтвердження «запланованості» дива: «(14) Тоді просто сказав їм Ісус: умер Лазар; (15) і радію за вас, що Мене не було там, щоб ви увірували» (Ін. 11:14 — 15). Зрештою мета була досягнута: «(45) і багато з Юдеїв, які прийшли до Марії, та бачили те, що зробив Ісус, увірували в нього» (Ін. 11:45).

 

Воскресіння Лазаря, історія, традиції, заборони

Отже, Іоанн досить докладно розповідає про низку обставин, пов'язаних з воскресінням Лазаря: про зустріч Ісуса Марфою, сестрою Лазаря, тоді як Марія залишалася вдома; потім про зустріч Його з Марією, матір'ю припавшей до Його ніг, про Його мови і сльозах, про печеру з покладеним на неї камені, про воскресіння Лазаря, причому описується його вигляд. Спочатку християнські художники передавали лише саму суть розповіді, опускаючи подробиці, незважаючи на те що це один з найбільш детально описаних у Євангелії епізодів. Лише з часом в композицію Воскресіння Лазаря стали вводитися різні додаткові деталі й обставини.

 

Деякі особливості зображення Лазаря породили дискусії про те, на чому ґрунтувалися стародавні художники свої мальовничі трактування цього євангельського сюжету. Характерна особливість всіх катакомбних інтерпретацій Воскресіння Лазаря — по-перше, значно зменшена фігура Лазаря і, по-друге, подібність її з давньоєгипетської мумією. Перше обставина стала підставою припущення, не мали на увазі ранні художники зобразити Лазаря як би немовлям, тобто відродженим до нового життя? Це припущення, проте, не здається обгрунтованим, оскільки ми добре знаємо й інші приклади спеціального зменшення пропорцій фігур, особливо в сценах чудесних зцілень та інших відроджень. Друга обставина — схожість запеленатой фігури Лазаря з давньоєгипетської мумією — породило питання, не спиралися чи древні християнські художники дійсно на давньоєгипетський обряд поховання покійних, як вважав, наприклад, Мюнтер.Хоча заперечувати це повністю не можна - в Стародавньому Римі були відомі єгипетські обряди, - християнські художники, безумовно, знали і відповідну форму поховання іудеїв і спиралися в даному випадку на безпосереднє опис, наведене Іоанном: «(44) І вийшов померлий, оповитий по руках і  ногах обв'язаний плащаницею, а обличчя у нього було перев'язане хусткою ».

 

  У живописі західних майстрів, заснованої на традиціях візантійської іконографії, можна бачити Марію і Марту розпростертими перед Ісусом - вони молять Його про воскресіння їх брата (Джотто), хоча слід мати на увазі свідоцтво Іоанове, по-перше, про те, що Ісуса вийшла зустрічати  одна лише Марфа, «Марія ж удома сиділа» (Ін. 11:20), і, по-друге, що до ніг Спасителя пізніше впала теж тільки одна з них - на цей раз Марія (Ін. 11:32).

 

 

Місце знаходження могили, звідки вийшов Лазар

Гробниця Лазаря знаходиться в Віфанії, в трьох кілометрах від Єрусалиму. Зараз, правда, Віфанія ототожнюється з селищем, по-арабськи називається Аль-Айзария, який виріс вже в християнський час, в IV столітті, навколо гробниці самого Лазаря. Давня ж Віфанія, де жила сім'я праведного Лазаря, знаходилася неподалік від Аль-Айзарии – вище по схилу. З давньої Вифанией тісно пов'язано багато подій земного служіння Ісуса Христа. Кожен раз, коли Господь йшов з учнями по Иерихонской дорозі в Єрусалим, їх шлях проходив через це селище.

 


Після воскресіння Лазар став єпископом


Наражаючись на смертельну небезпеку, після вбивства святого первомученика Стефана святий Лазар був відведений на узбережжя моря, там його посадили в човен без весел і відпрвили з меж Іудеї. Божою волею Лазар разом з учнем Господнім Максимином і святим Келидонием приплив до берегів Кіпру. Будучи до воскресіння тридцяти років від роду, він прожив на острові ще більше тридцяти років. Тут Лазар зустрів апостолів Павла і Варнаву. Ними він був висвячений у єпископи міста Кітії (Кітіона, у євреїв називався Хетим). Руїни античного міста Киітіона виявлені при археологічних розкопках і доступні для огляду (з житія Лазаря Четверодневного). Переказ говорить, що після воскресіння Лазар зберігав суворе утримання, і що єпископський омофор подарувала йому Пречиста Матір Божа, зробивши його Своїми руками (Синаксарь). «Дійсно, невіра начальників юдейських і більш впливових вчителів Єрусалиму, що не поступилась настільки незбагненному, разючому, явленні чуда, здійсненого на очах у цілої юрби народу, є дивовижним явище в історії людства; з цього часу воно перестало бути невір'ям, а стало свідомим свавільством проти очевидної істини («нині ж і видевши і возненавидивши Мене і Мого Отця» (Ів. 15:24)». Митрополит Антоній (Храповицький)

 

 

 Ісус Христос називав Лазаря другом


Про це оповідає Євангеліє від Іоанна, в якому Господь наш Ісус Христос, бажаючи йти в Віфанію, говорить учням: «Лазар, друг наш, заснув». Іменем дружби Христа і Лазаря Марія і Марфа закликають Господа допомогти братові, кажучи: «Ось, кого ти любиш, хворий» (Ін. 12:3). У тлумаченні блаженного Феофілакта Болгарського Христос навмисно робить акцент на тому, заради чого Він хоче йти до Віфанії: "Так як учні боялися йти в Іудею, то Він каже їм: "Я йду не за тим, за чим ходив колись, щоб чекати небезпеки з боку юдеїв, а йду розбудити одного".

 

 

Мощі святого Лазаря Четверодневного


Святі мощі єпископа Лазаря були знайдені в Кітії.Вони лежали в мармуровому ковчезі, на якому було написано: «Лазар чотириденного, один Христовий».  Візантійський імператор Лев Мудрий (886-911) наказав у 898 році перенести мощі Лазаря в Константинополь і покласти в храмі в ім'я Праведного Лазаря.  В наші дні його мощі спочивають на острові Кіпр у місті Ларнаці в храмі, освяченому на честь святого.  У підземній крипті цього храму знаходиться гробниця, в якій був колись похований праведний Лазар.

 

джерело molutva

19 листопада - Міжнародний день чоловіків

f

12-06-202006-Гру-2020

4574

19 листопада більшість країн відзначає День чоловіків. За статистикою, чоловіків на 5% менше ніж жінок, це пов'язано із тим, що вони виконують фізично важку роботу, частіше задіюються на шкідливих та небезпечних роботах, а також частіше страждають на алкоголізм і тютюнопаління. Загалом, складаєтся так, що ми маємо берегти та цінувати наших чоловіків, і бережно протирати стіл, коли вони розвалившись на дивані дивляться телевізор!

 

 

В цей день хочеться привітати саме тих чоловіків, якими ми гордимося, яких ставимо у приклад, з якими поруч приємно та надійно, - люб'ячих, турботливих, умілих, привітних, охайних, мужніх, чоловіків, які є чоловіками за своїми принципами та манерами, а не за статтю.

 

Привітання з Міжнародним Днем чоловіків

 

З міжнародним днем чоловіківЗ міжнародним днем чоловіків

 

 

 

 

З Першим сніжком! Привітання із першим снігом, віршики та традиції!

f

12-06-202006-Гру-2020

4573

Ніщо так не приближає новорічні свята та не дарує радісний різдвяний настрій, як перший сніг. Пухнастий, лапатий, він ніжною ковдрою вкриває вс навкруги, та сигналізує, що пройшла осінь! Перший сніг - це гра в сніжки, це катання на санках з гірки, це сміх, веселощі та радість. Команда привітосік приготувала добірку віршиків про перший сніг. Обов'язково вивчіть з малечею кілька вішиків, це не тільки весело, а й корисно!
 

 

Віршики про перший сніг:

 

З блакитного неба сніговий пух злітає,
У барвистій кареті до нас зима поспішає.
З чистим першим снігом вас я вітаю,
Від усієї душі щастя вам бажаю!

 

 

***

 

Хрусткий, як цукор, пахне кавуном,
Блищить на сонці, хоч зажмурюй очі -
Весільним непорочним полотном
На землю сніг упав цієї ночі!

 

 

***

 

Ще вчора листячко кружляло
У золотавому танку.
На ранок враз зима настала
І свіжість принесла п'янку.
І цей тонкий та ніжний запах
Прийшов до мене уві сні.
А ранком кіт приніс на лапах
Пухнастий білий перший сніг!

 

***

 

Білі мухи

 

Білі мухи налетіли, –
Все подвір’я стало біле.
Не злічити білих мух,
Що летять, неначе пух.
– Галю, Петрику, Кіндрате,
Годі, ледарі, вам спати! –
І побігли до санчат
Галя, Петрик і Кіндрат.
Всі з гори летять щодуху,
Щоб впіймати білу муху,
А санчата їм усім
Змайстрував старий Максим.

 

***

 

 

"Сипле сніг" 


Сипле, сипле, сипле сніг. 
Мов метелики сріблисті, 
Сніжинки біленькі, чисті 
Тихо стеляться до ніг. 
Сипле, сипле, сипле сніг. 
Сипле, сипле, сипле сніг. 
Тихо, легко і спроквола 
Покриває все довкола, 
Ні стежок, ані доріг...
Сипле, сипле, сипле сніг. 
Сипле, сипле, сипле сніг. 
Все присипав – доли, гори, 
Вже ввесь світ – мов біле море, 
Біле море без доріг. 
Сипле, сипле, сипле сніг.  

 

***

 

Зимонька 

 

Зимонько, голубонько
В білім кожушку,
Любимо ми бігати
По твоїм сніжку.
Всім рум’яниш личенька
Ти о цій порі
І ладнаєш ковзанки
В нашому дворі.

 

***

 

"Вранці біля хати" 

 

Вранці біля хати 
Малесенькі сліди – 
Зайчатко вухате 
Приходило сюди. 
Стояло біля хати, 
Ступило на поріг – 
Хотіло нам сказати, 
Що випав перший сніг. 

 

Привітання  з Першим снігом

 

перший сніг

 

 

17 листопада - День студента. Історія походження та привітання на День студента від Привітосік

f

12-06-202006-Гру-2020

4580

День студента — свято всіх студентів, яке в Україні відзначають як і в більшості країн світу — 17 листопада, також відоме як міжнародний День студентів. Свято асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами. З'явилось імперське свято ще XVIII століття, а історія сучасного святкування почалася в Чехословаччині під час Другої світової війни, пов'язана з трагічними подіями.

 

 

Історія походження свята "День студента"

 


28 жовтня 1939-го в окупованій Чехословаччині празькі студенти і викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28 жовтня 1918 року). Окупанти розігнали демонстрацію, при цьому був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал.

 

 

Похорони Яна пройшли 15 листопада 1939-го і переросли в акцію протесту. Десятки демонстрантів були арештовані. 17 листопада війська рано вранці оточили студентські гуртожитки. Більше 1200 студентів було арештовано і поміщено в концтабір в Заксенхаузен. Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили в катівнях в'язниці в празькому районі Рузине. Всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни. На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був проголошений Міжнародний день студентів. Сьогодні він святкується в багатьох країнах світу.

джерело - Вікіпедія

 

Привітання з Днем студента

 

Привітання з Днем студентаПривітання з Днем студентаПривітання з Днем студента