
21 вересня ми відзначаємо Різдво Пресвятої Богородиці - це світле та радісне свято, яке особливо поважається в християнстві та приурочене вшануванню Божої матері
Істарія свята Різдво Пресвятої Богородиці
Осіннє свято існувало ще до популяризації християнства у світі. 21 вересня було днем, коли люди шанували природу та врожай, що зібрали. Пекли короваї, варили кисіль. Хліб віддавали домашнім тваринам, а кисіль ділили між собою. Молоді дівчата з квітковими вінками на головах та хлопці водили хороводи біля озер і річок.
Різдво Пресвятої Богородиці християни почали святкувати лише у V столітті. Через двісті років свято Різдва Богородиці перейшло зі Сходу на Захід – до колиски культури – Риму, а звідти поширилося світом. Про це світле свято писали святителі Іоанн Златоуст, Епіфан і Августин, також про нього розповідає красива легенда, задокументована у святому письмі.
У подружжя Іоакима та Анни з Назарету, що прожили разом багато десятків років, не було дітей. Вони не могли змиритися з тим, що помруть бездітними, і щодня молилися Богові, просячи про дітей. У велике свято Іоаким приніс до Єрусалимського храму дари Богові. Однак, первосвященик відмовився приймати їх через бездітність подружжя, мовляв, бездітні пари неблагословенні Богом і їхні дари у храмі не бажані.
"Навіть у птахів є діти, а у нас такого щастя у старості немає", - подумала Анна, сидячи у саду і дивлячись на небо крізь сплетені гілки лаврового дерева. Сльози застилали їй очі, і вона не одразу побачила, що перед нею нізвідки з'явився ангел і сказав, що вона народить дочку, благословенну, вищу за всіх. "Через Неї отримають благословення Боже і всі земні народи. Через Неї буде дано всім людям Порятунок. Ім'я їй буде Марія", - мовив ангел і зник.
Тієї ж миті ангела побачив Іоаким, що у відчаї блукав полем. Він почув ангельське: "Бог подарує тобі свою благодать. Анна народить дочку, яка буде радістю для всього світу". Іоаким невимовно зрадів, хоча і здивувався, подякував Богові, помолився і рушив додому. А за дев'ять місяців у них з Анною народилася дочка Марія. Так, день її народження – 21 вересня – став Різдвом Пресвятої Богородиці.
Як розповідає легенда, того дня раділи небо і земля. З нагоди народження доньки Іоаким приніс Богові великі дари, отримав благословення первосвященика і влаштував вдома гучне свято на честь Бога, який дарував літній парі щастя батьківства.
Народні прикмети на Різдво Пресвятої Богородиці
Релігійні традиції тісно переплітається з прикметами народного календаря та "поведінкою" погоди. За народними традиціями восени приходять Три Пречисті. Перша Пречиста – 28 серпня – це успіння Пресвятої Богородиці, Друга Пречиста – 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці, і Третя Пречиста – 14 жовтня – Покров Пресвятої Богородиці.
У народі кажуть, що "Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває". Так, вважається, що саме 21 вересня настає осінь.
Отож, якщо на Різдво Богородиці погода сонячна та безхмарна, осінь передує тепла та ясна, без опадів. Проте якщо небо хмарне, то осінь буде холодною та дощовою.
Якщо дівчатам кортить вийти заміж, то треба встати рано. Кажуть, якщо дівчина умиється чистою водою до сходу сонця, то цього року її обов’язково просватають.
Аби хвороби та "злі очі" не мали на вас впливу, 21 вересня потрібно спалити старий одяг та взуття.
Якщо ранком 21 вересня дощить, то дощі прийдуть затяжні – на 40 днів, а зима буде холодною.
Якщо ж яскраве вранішнє сонце сушить росу на траві, снігу взимку буде обмаль.
Молитва до Пресвятої Богородиці
Богородице Діво‚ радуйся, Благодатна Маріє, Господь з Тобою. Благословенна Ти в жонах‚ і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших. Амінь.
Під Твою Милість прибігаєм, Богородице Діво, молитвами нашими в скорботах не погорди, але від бід ізбави нас, Єдина Чиста і Благословена.
Преславна Приснодіво Богородице, прийми молитви наші і донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб спас задля Тебе душі наші.
***
Пресвята Вседіво, Мати Христа Бога нашого, принеси нашу молитву Синові Твоєму і Богу нашому, щоб він спас через Тебе душі наші. Благого Царя Мати, Пречиста і Благословенна Богородице Маріє! Милість Сина Твого і Бога нашого вилий на мою грішну душу і Твоїми молитвами настав мене на поступки благі, щоб залишок мого життя я прожив без гріха і через Тебе рай знайшов, Богородице Діво, єдина Чиста і Благословенна. Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитов наших в час журби не відкинь, але з біди визволяй нас, Єдина Чиста і Благословенна. Амінь.
***
Згадай, Всемилостива Діво Маріє, що від віків не чувано, щоби той, хто прибігає під Твій Покрів Небесний, був Тобою, Царице, не вислуханий. У тій потребі і я прибігаю до Тебе, о Пані Ласкава, Премилосердна, Найчарівніша Святість у Небі і на землі, Полум’я Любові Непорочного Серця, Вселаскава Мати, Діво понад усі діви і Матір Божа Неустанної Помочі. Клячу перед Тобою і, каючись з усіх гріхів свого земного життя, через Твоє Непорочне Серце благаю: Мати Твого Святого Слова, Мати Правди Святої, Неустанна Заступнице Свята, прийми мої щиріші благання, не погордуй ними, але послухай їх, благаю, і прийми до Cвого Материнського Серденька. Амінь.
***
Пресвята Діво, без гріховної плями зачата і в самому твоєму непорочному зачатті освячена всіма дарами Святого Духа, відповідно до призначеного тобі безмірного достоїнства Божої Матері! Ти Богом від віків була призначена на те, щоб разом із твоїм Сином стерти голову ворога нашого роду, пекельного вужа, і тим примирити людство з Богом. Ти цариця сотворінь усього світу, чесніша від херувимів і славніша без порівняння від серафимів. Тебе, єдину по Христі, всемогутній збагатив усіма скарбами своєї ласки, так що серед творів його рук навіть думкою не можна собі уявити величнішого діла рук божих. Та не тільки за життя, але й у твоєму успенні відзначив тебе Бог понад усіх, переселивши тебе з душею і тілом у нетлінне життя.
Мати Ісуса Христа! Тобі все завдячуємо, бо ти дала нам Бога, Спасителя нашого, а через нього ти зберегла нас від смерти і дарувала нам життя. Пресвята Богородице, хто зуміє висловити велич твоєї материнської любови до нас? Хто ж зможе перелічити ті всі твої щедрі добродійства, якими обдаровуєш своїх дітей? Тому й моя любов до тебе лине, бо знаю, що ти не погордиш малим і нужденним даром любови мого серця, але приймеш його ласкаво, бо від віків ще ніхто не чув, щоб ти когось, хто вдається до твого серця, без надії залишила. У тій вірі прошу тебе, наймиліша Мати і моє прибіжище, будь милосердна до мене, що величаю твоє непорочне зачаття і призиваю твоє святе ім'я: Маріє! Амінь.
21 вересня відзначають свій День ангела Марії. Команда "Привітосік" приєднується до привітань Марійок з Днем анела та зичить здійснення найзаповітніших мрій!